Ето, че ТО отново ще бъде факт... Година след първия неуспешен опит идва втори. ДДС е косвен данък и като такъв облага крайния потребител, което означава, че не адвокатските доходи ще намалеят, а разходите на гражданина, търсещ помощ, ще се увеличат. Само по себе си това звучи нелепо, тъй като той - Гражданинът и без това от години стои на ръба на оцеляването в "разкрачено" положение. Увеличават му акциза върху алкохола и цигарите, корумпирани данъчни служители и мутри го рекетират пред очите на полицията, бивши полицаи му отвличат децата за подкуп, увеличават му данъка върху и без това мизерния доход, казвайки му, че така ще плаща по-малко (без обаче да му споменават, че междувременно са променили механизма за формиране на данъчната основа и на практика плаща повече), правят му паркирането платено на все повече места, увеличават му стойността на застрахователната премия по задължителните застраховки, чака години наред съдът да благоволи да се произнесе по елементарни дела и т.н. и т.н. Гражданинът бива косвено убиван от собствената си държава, започвайки от ежедневното убийство на вярата му в нея. За сметките за ток, парно и газ въобще няма да споменавам. Ама казват "така било навсякъде по света - даже и в ЕС и дори процент ът бил по-висок, така че да сме благодарни" - да, ама не са прави, защото в ЕС доходът е десет пъти по-висок, но това не се взима предвид в България - Ужас! Един колега ме попита "... кога ли ще направят и въздуха, който дишаме платен?!" Парадоксът е в това, че при облагане на адвокатските услуги с ДДС, държавата печели два пъти:
1. Прибира сума равна на 20% от услугата "правна помощ" и
2. Правейки тази защита по-скъпа, намалява броя на делата срещу себе си.
Така гражданиът се оставя беззащитен пред държавния произвол. На Гражданина - Честито!:(
Ще кажете "Като адвокатите сте такива борци за справедливост - намалете си хонорарите!" Така е, адвокатите винаги са били борци за справедливост - поне достойните от нас, но също така трябва да се знае, че адвокатските хонорари не са произволни, а долната им граница се определя от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения и смея да твърдя, че повечето от нас работят на минимума, а тези които работят под минимума рискуват да бъдат лишени от права от Адвокатския съвет.
И този път не знам какво ще стане с ДДС-то върху адвокатските услуги, но ви уверявам, че ние, адвокатите, отново ще се борим за правата на своите клиенти до край - с всички позволени от закона средства!