• Създавам стратегии за управление на кризи,

  • изготвям и реализирам цялостни правни концепции за бизнеса.

  • С екипа ми подпомагаме собствениците на бизнеси да избегнат

  • или излязат от кризисни ситуации, или да преструктурират бизнеса си.

  • Управляващ съдружник съм в Адвокатска кантора "Стефанов, Йорданова".

  • Имам 20 години адвокатски стаж и 3500 правни казуса зад гърба си.

  • Клиентите ни споделят, че подходът ми включва

  • изключително структурирана комуникация,

  • предвиждане на събития и даване на дългосрочни решения.

  • Имам 5 години университетски преподавателски стаж

  • Член съм на Софийска адвокатска колегия.

  • Професионален сайт: https://stefanov-yordanova.business.site/


НАСЛЕДНИЦИТЕ НА СЪДРУЖНИК В ООД МОЖЕ ДА СЕ ОКАЖАТ ОЩЕТЕНИ ОТ СЪДРУЖНИЦИТЕ

След настъпване на смъртта на съдружник в ООД (дружество с ограничена отговорност), наследниците на починалия съдружник имат право да предявят против дружеството искане за уреждане на имуществените последици, настъпили от прекратяване на участието на наследодателят им в дружеството.

Често обаче в баланса на ООД умишлено или поради пропуск не са включени всички дълготрайни материални активи (имоти, машини, съоръжения) на дружеството и/или балансовата им стойност е силно занижена, което води до занижена оценка на делът на наследниците, от което в крайна сметка се възползват останалите съдружници, ощетявайки по този начин наследниците. Ето защо, наследниците имат право на съдебен иск по чл. 125 ал.3 ТЗ против дружеството за заплащане на наследствения дял и/или за коригиране на баланса чрез включване в него и изготвяне на справедлива оценка на цялото имущество на дружеството, като по този начин се постига едно парично допълване на техния наследствен дял. Съгласно чл. 125 ал.3 ТЗ те имат правото да търсят равностойността на дружествения дял, като имуществените последици следва да се уредят по счетоводен баланс към края на месеца през който е настъпило прекратяване на членственото правоотношение - смъртта на съдружника-наследодател. Съгласно практиката на Върховния касационен съд по реда на чл. 290 ГПК размерът на дружествения дял на наследниците следва да се изчисли не според пазарната цена на активите, а въз основа на счетоводен баланс, като стойността на дълготрайните материални активи следва да се определи по реда на чл. 13, ал. 1 от Закона за счетоводството - според историческата им цена, представляваща цената на придобиване, себестойността или справедливата цена по смисъла на пар. 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството., както и според правилата установени в съответните счетоводни стандарти. На практика в заведеното от наследниците съдебно дело против дружеството се изслушва съдебно-счетоводна експертиза, която прави инвентаризация и преоценка на активите на дружеството и дава заключение за размера на дружествения дял на починалия съдружник. Силно препоръчително е преди завеждане на делото да се направи обезпечение на искът, чрез налагане на запор върху банковите сметки и ценните движими вещи, както и чрез налагане на възбрана върху имотите собственост на дружеството за да се избегне тяхното отчуждаване и в последствие липса на средства, от които наследниците да се удовлетворят.

Също така, наследниците имат право и на съответната част от неразпределената печалба на дружеството, както и право да получат лихвата за забава върху главницата, считано от датата на която наследниците са поканили дружеството да им изплати наследствения дял до датата на предявяване на исковата молба, лихвата за забава от завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на присъдените суми, както и заплащане на разноските по делото, съразмерно с уважената част на исковете.

Релевантна съдебна практика:

- Решение № 87 от 06.06.2012 г. по търг. д. № 468/2011 г. на Върховен касационен съд;

- Решение № 1823 от 21.11.2012 г. по в.г.д. № 2264/2012 г. на Софийски апелативен съд, Гражданска колегия;

- Решение от 22.02.2010 г. по д. № 65/2006 г. на Окръжен съд Благоевград.